Mersin'de bir esnaf Erdoğan'a kasa fırlattı

Mersin’de bir zamanlar Tayyip Erdoğan hayranı olan bir esnaf, ekonomik krize dikkat çekmek için dükkanına 2 adet pankart asmak istedi. Polis pankartın asılmasına izin vermedi. Esnaf, plastik kasasını yere fırlattı.

23 Haziran 2022 12:06
Manşet Resimleri

Mersin’de bir zamanlar Tayyip Erdoğan hayranı olan bir esnaf, ekonomik krize dikkat çekmek için dükkanına 2 adet pankart asmak istedi. Polis esnafın pankart asmasına izin vermedi. Bozuk para dolu plastik kasasını yere atan esnaf, “Ecevit’e kasa atanlar. Bugün bu ülkenin gerçeği bu. Ben de bu kasayı Erdoğan’a atıyorum. Ekonominin kitabını yazdım diyenler ekonominin E’sinden anlamıyor. Her yerde açlık var” ifadelerini kullandı.

 

Mersin’de esnaflık yapan, Oktay Avcu, birkaç yıl öncesine kadar Recep Tayyip Erdoğan hayranıydı. Avcu farklı tarihlerde yaptığı tek kişilik eylemlerle Erdoğan’a destek vermiş, 2011 yılında Erdoğan’ı “Türkiye’nin ikinci Atatürk’ü” olarak niteleyen bir pankart yaptırmış, 2015 yılında da “Halk Erdoğan’ı istemiyor” diyen muhalefet partilerine zeka testi yapmalarını öneren bir pankartı şehrin işlek caddelerinden birine asmıştı.

 

Ancak son aylarda yaşanan ekonomik kriz bir zamanların ateşli Erdoğan savunucusu olan Oktay Avcu’nun da söylem ve eylemlerini değiştirdi.

 

Avcu, gazetecilere ulaşarak ekonomik krize dikkat çekmek ve Erdoğan’a “artık yeter” demek için Mezitli’deki dükkânı önünde eylem yapacağını duyurdu. Avcu’nun belirttiği saatte dükkanının önünde az sayıda gazeteci ve çok sayıda polis memuru hazırdı.

 

Oktay Avcu, “Avrupa bizi kıskanıyor, öyle mi Erdoğan? Avrupa şaşkınlık içinde bir ülke nasıl bu kadar kötü yönetilir diye. Senin başarısız yönetimin, aç uyuttuğun bebeler, işsiz anne babalar, geleceksiz hayal kuramayan gençleri kim kıskanır? Niye kıskanır? 20 milyon işsizi olan bir ülke niye kıskanılır?” ifadelerini kullandı.

 

Avcu bu sırada dükkânına astığı sarılı halde bulunan 2 pankartı açmak istedi. Pankartlardan birinde “Her yer açlık, her işsizlik, her yer korku, her yer adaletsizlik, her yer sindirilmişlik, her yer umutsuzluk ama her yer korkmuyoruz” ifadeleri yer alırken bir pankartta da “Battık Erdoğan, ekonominin kitabını yazdın ya yazdığın kitap boş. Yazmasan iyiydi. Yönettiğin ülke harabe, perişan. Artık sana güvenmiyoruz” ifadeleri yer alıyordu.

 

Polis ekipleri Avcu’nun pankartı açmasına izin vermedi. Bu sırada Avcu ile polisler arasında itiş kakış yaşandı. Avcu pankartlardan birini “Ülkenin gerçeklerini söylüyoruz. Her yerde açlık var diyoruz. Olanları söylüyoruz” diyerek yere sererken polisler diğer pankartı aldı.Pankartları açmasına izin verilmeyen Oktay Avcu, bozuk para dolu plastik para kasasını yere fırlattı.

 

Avcu, “Benim bugünkü kasam bu. Ecevit’e kasa atanlar. Bugün bu ülkenin gerçeği bu. Kasamda biriken para bu. Erdoğan’a fırlatıyorum bunu. Bu kasayı Erdoğan’a atıyorum. Şu paralar benim günlük kazancım bu. Bu hale geldi bu ülke. Geldi ve getirildi. İş bilmez kişilerce. Ekonominin kitabını yazdım diyenler ekonominin E’sinden anlamıyor. Gelsinler buraya baksınlar. Bu kasa benim günlük kazancım. Erdoğan’a atıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Açıklamasının ardından Oktay Avcu, polislerin el koydukları pankartın kendisine verilmesini istedi. “Siz benim işyerimde bana zulmediyorsunuz. Pankartımı gasp ediyorsunuz. Devlet gasp yapmaz” diye bağıran Avcu çocukları ve diğer polisler tarafından sakinleştirildi.