‘Heval’ denilmesi örgüt üyeliğine delil gösterildi

MEBYA-DER’e açılan bir soruşturma kapsamında yargılanan 81 yaşında ki Meryem Soylu’ya geçtiğimiz günlerde “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Gerekçeli kararda Meryem Soylu’nun ‘Heval’ kelimesini kullanması suç unsuru sayıldı.

13 Mayıs 2022 11:16
Manşet Resimleri

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’ne (MEBYA-DER) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında  “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla yargılanan 81 yaşındaki Meryem Soylu’ya 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Verilen cezanın gerekçeli kararı açıklanırken kararda Meryem Soylu’nun 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde katıldığı yürüyüş, dernekte bulunan kitaplar, haber ajanslarına verdiği demeçler ve katıldığı taziyeler suç sayıldı.

 

3 ay tutuklu kaldı

2021 yılının Mart ayında tutuklandıktan 3 ay sonra tahliye edilen Meryem Soylu hakkında açılan davanın karar duruşması geçtiğimiz ay görüldü. Diyarbakır 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Meryem Soylu’ya iki gizli tanık ifadesi ve dernekte bulunan kitaplar somut delil olarak gösterilerek 6 ay 3 ay hapis cezası verildi.

 

‘Heval’ demesi üyelik gerekçesi yapıldı!

Verilen cezanın gerekçeli kararı ise geçtiğimiz günlerde hazırlandı. Gizli tanık ifadelerinin yer aldığı kararda Meryem Soylu’nun MEBYA-DER’de olduğu süre boyunca ajanslara verdiği demeçler ve katıldığı açıklamalar da yer aldı. Kararda yaşamını yitirenlerin cenaze ve taziyelerine katılmasının yanı sıra telefon tapelerinde diğer dernek üyeleriyle konuşmasında ‘Heval’ (arkadaş) kelimesini kullanması da “Örgüt üyeliği”ne delil gösterildi. Dernek çalışmaları dışında Meryem Soylu’nun katıldığı 25 Kasım yürüyüşü ve 15 basın açıklaması da verilen cezaya somut delil olarak gösterildi. 

 

Dernek çalışmaları suç olarak görüldü

Kararın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Tüm bilgi, belge, doküman, açık kaynak ve tespitler bir bütün olarak göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu dernek yönetim kurulu üyesi olarak faaliyet yürüten şüphelinin terör örgütünün hiyerarşisi içerisinde yer aldığı, ayrıca MEBYA-DER isimli dernek veya örgütlenmenin PKK/KCK terör örgütü Kandil merkezli KCK yönetimi ile organik/hiyerarşik ilişki içerisinde olduğu, şüphelinin yukarıda açıklanan tüm eylemleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde şüphelinin eylemlerinin çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk içerdiği, şüphelinin PKK/KCK silahlı terör örgütü adına eylem ve faaliyet yürüttüğü, örgütün hiyerarşisine dâhil olduğu, örgütün amacı doğrultusunda bilerek ve isteyerek hareket ettiği belirtilerek üzerine atılı suçtan cezalandırılması talep edilmiştir.”

(JİNHA)