21 Mayıs bir halkın tarih sahnesinden silinmek istenilmesinin sembolü olan, soykırımın tarihidir

Her yıl 21 Mayıs tarihinde Çerkes soykırım ve sürgünü çeşitli ekinliklerle anılarak hafızalarda korunmaya çalışılıyor. Çerkes halklarının sürgününün soykırım olduğunu savunan çok sayıda Çerkes derneği Türkiye'nin bu tanımı kabul etmeyip “Yas Günü” olarak nitelendirmesini eleştiriyor.

13 Mayıs 2022 13:12
Manşet Resimleri

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu, Çarlık Rusya’sının 1864’te topraklarının işgal edip Çerkes halklarını sürgüne gönderdiği tarih olan 21 Mayıs’ta, “21 Mayıs’ı anmak ve Çerkeslerin uğramış olduğu tarihsel haksızlıkları Türkiye ve dünya kamuoyuyla paylaşmak, uluslararası hukuka çağrı yapmak, insanlık vicdanına seslenmek için, bunun adı soykırım diyebilmek için” Yenikapı Miting Alanı’nda toplanma çağrısı yaptı. 


“21 Mayıs soykırımın tarihidir”
Federasyon, “21 Mayıs’la sembolleşen tarih, bir halkın tarih sahnesinden silinmek istenilmesinin sembolü olan, soykırımın tarihidir” dediği basın açıklamasında, “Bu soykırımın tanığı var, tanıyanı yok, anlatanı var, anlayanı yok, sorumlusu var üstleneni yok, adeta unutulmuş ya da unutturulmak istenilmiş bir soykırım gerçeği var ortada. Sanki 2 milyon Çerkes 1864 yılında kendilerini sürgüne göndermiş gibi müsebbibinin de de müşahidinin de kulakları sağır gözleri kör. Ancak soykırımın torunları ise halen hayatta ve bir kez daha yüksek sesle tüm dünyaya haykırmak istiyorlar: BUNUN ADI SOYKIRIM!!!” 21 Mayıs’la sembolleşen tarih, bir halkın tarih sahnesinden silinmek istenilmesinin sembolü olan, soykırımın tarihidir” dedi. 


Rusya Federasyonu ise bu soykırımın bugünkü muhatabıdır
Açıklamada, 1-1,5 milyon kadarının Osmanlı İmparatorluğu’na sürgün edildiği Çerkeslerin bugün dünyanın farklı coğrafyalarında varlıklarını sürdürmeye çalışırken, asimilasyonist ve inkarcı ulus-devlet politikalarının da yıkıcı etkisi ile kimlik ve kültürel alanda ciddi erozyonlara hatta yok olmalarına da neden olduğu dile getirildi; “21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü bitmiş bir savaşın anması değildir. Faili, mağduru ve etkileri bugün de devam eden, hukuki bir tanımla, mütemadi bir suçtur. Gerek bölge halklarına yaklaşımı, gerek sürdürdüğü politikalar, gerek devlet sembolleri bakımından her yönüyle Rusya İmparatorluğunun devamı olduğunu iddia ve ispat eden Rusya Federasyonu ise bu soykırımın bugünkü muhatabıdır. Üzerinden geçen 158 yıla rağmen biz iddia ediyor ve inanıyoruz ki 21 Mayıslar devam ediyor, İşte bu anlayış doğrultusunda 21 Mayıs’ı anmak ve Çerkeslerin uğramış olduğu tarihsel haksızlıkları Türkiye ve dünya kamuoyuyla paylaşmak, uluslararası hukuka çağrı yapmak, insanlık vicdanına seslenmek için 21 Mayıs 2022 saat 16:00’da Yenikapı Miting Alanı’nda toplanıyoruz. Çağrımız vicdan sahibi tüm dünya halklarınadır, çağrımız derdimizi dinlemek isteyenleredir.”