Şişli’de komşulardan organize homofobik saldırı

İstanbul Şişli’de komşuları B.K. ve arkadaşına homofobik tehditlerle saldırdı. B.K.’yı yaşadığı evde tehdit ederken, en az beş erkek arkadaşını apartmana sıkıştırarak darp etti.

15 Aralık 2021 11:34
Manşet Resimleri

Homofobik nefret ve şiddetin bu seferki adresi İstanbul Şişli’ydi. Kurtuluş’ta yaşayan B.K., 11 Aralık Cumartesi gününü Pazara bağlayan gece arkadaşını evinden uğurladıktan sonra sokaktan gelen bir gürültüyle cama çıktı ve kalabalık bir erkek grubunun arkadaşına saldırdığını gördü.

 

Yaşadıklarını KaosGL.org’tan Yıldız Tar’a anlatan B.K., organize bir nefret saldırısı ile karşılaştıklarını söyledi. B.K.’nın aktarımlarına göre yaşananlar şöyleydi:

 

“Gece saat 1.00 sularında arkadaşımı uğurladım. Bir süre sonra sokaktan sesler geldiğini duydum. Cama çıktığımda kalabalık bir grubun arkadaşıma saldırdığını gördüm. Arkadaşım kaçabildi. Ben de o korkuyla donakalmışken alt kat komşum bana bağırmaya başladı. Sıra sana da gelecek diyerek homofobik ve cinsiyetçi küfürler etti. 

 

Camı perdeyi kapattım, ışıkları kapattım. Kapıya gittim, delikten baktım, koşma sesleri geliyor. Kapıyı kilitledim, kendimi arka odaya kapattım, o sırada hâlâ dış kapımdan sesler geliyordu.”

 

Türkiye’de LGBTİ+’lara nefret suçları: Sistematik ve linç niteliğinde!

Kaos GL’nin 2019 Yılında Türkiye’de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu’na göre de nefret suçları kamusal alanlarda, görgü tanıklarının gözü önünde işleniyor. Polis ise pek çok vakaya kayıtsız ya da küçümseyici yaklaşıyor. Homofobi ve transfobi temelli nefret suçlarının üçte ikisinde failler iki veya daha fazla sayıda kişiden oluşuyor. 2019’da bildirilen 150 vakadan 41’inde yani dörtte birinden fazla oranda olayda failler üç kişiden fazlalar. Araştırmanın bir diğer göze çarpan bulgusu suçların işlendiği mekânlar. Vakaların büyük çoğunluğu kamusal mekânlarda, görgü tanıklarının gözü önünde gerçekleşiyor. Rapora göre vakaların yarısında görgü tanıkları herhangi bir tepki vermezken dörtte birinde saldırganlardan yana tavır gösteriyorlar.