13 Ocak 1951 tevkifatı ve TKP’ye dönük operasyonlar

Bugün, 13 Ocak 1951 Türkiye Komünist Partisi’ne (TKP) yapılan büyük operasyonun yıldönümü. SiyasiHaber’den Dr. Erkin Başer ve Araştırmacı-Yazar Kadir Akın TKP’nin kuruluşu, operasyonlarla kesintiye uğrayan siyasal yaşamı ve 1951 Tevkifatı’nı değerlendirdi. Operasyonda tutuklanan Sevim Belli ve Vedat Türkali’nin Tevkifat’a ilişkin konuşmalarının da yer aldığı görüntüleri Kadir Akın’ın arşivinden ilk kez yayınlıyoruz.

13 Ocak 2022 15:32
Erkin Başer
Manşet Resimleri

Demokrat Parti’nin 1950’de iktidara gelmesiyle hız kazanan Türkiye – ABD ilişkileri, Türkiye’nin Kore Savaşı'na katılması ve NATO’ya üye olmasını beraberinde getirdi. İşte tam bu zamanda emperyalistlere yaranmaya çalışan iktidar, (Demokrat Parti) McCarthycilik öykünmesiyle TKP’ye büyük bir operasyon düzenledi. Şefik Hüsnü, Reşat Fuat, Zeki Baştımar, Sevim Tarı, Mihri Belli, Vedat Türkali, Ruhi Su, Enver Gökçe, Mübeccel Kıray, Arif Damar, Ulvi Uraz, Şükran Kurdakul ve daha onlarca kişi gözaltına alında, aylarca ağır işkencelerden geçti, yıllarca hapis yattı. 

 

13 Ocak 1951'de Türkiye Komünist Partisi’ne (TKP) yapılan büyük operasyonun yıldönümü vesilesiyle  Dr. Erkin Başer ve Araştırmacı-Yazar Kadir Akın TKP’nin kuruluşu, operasyonlarla kesintiye uğrayan siyasal yaşamı ve 51 Tevkifatı’nı değerlendirdi. Operasyonda tutuklanan Sevim Belli ve Vedat Türkali’nin Tevkifat’a ilişkin konuşmalarının da yer aldığı görüntüleri Kadir Akın’ın arşivinden ilk kez yayınlıyoruz. 

 

1951 Tevkifatı vesilesi ile Türkiye’de sosyalizmin iftiharı olan bu kuşağı sevgiyle, saygıyla anıyoruz…