Irak Dışişleri Bakanı: Bombardıman sırasında PKK’liler orada değildi ve bombardıman Türkiye tarafından yapıldı.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Türkiye’nin Zaxo’ya yönelik bombardımanı hakkında açıklamalarda bulundu. Hüseyin, bombardımanın Türkiye tarafında yapıldığını ve bombardıman esnasında PKK’lilerin orda olmadığını ifade etti.

23 Temmuz 2022 14:04
Manşet Resimleri

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Rûdaw’a açıklamalarda bulundu. Hüseyin, bombardıman esnasında PKK güçlerinin söz konusu bölgede olmadığını ve bombardımanın Türkiye tarafından yapıldığını söyledi.

 

Duhok’un Zaho içesindeki Perex tatil köyüne 20 Temmuz’da düzenlenen top saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmiş, en az 30 kişi de yaralanmıştı.

 

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Rûdaw TV'de Senger Abdurrahman'a konuk oldu ve Zaho'daki bombardımana ilişkin sorulara yanıt verdi. 

 

Türkiye'nin henüz resmi bir özürde bulunmadığını kaydeden Hüseyin, "Türkiye istediği zaman Irak topraklarına giremez" ifadesini kullandı.

 

Hüseyin, bombardımana ilişkin girişimlerde bulunduklarını kaydederek, "Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne resmi olarak şikayette bulunduk ve diplomatik yollarla elimizden geleni yapacağız" dedi.

 

"Türkiye ve PKK sorunlarını Irak'a taşıdı"

Hüseyin’in açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

 

“Taraflar saldırıdan, özellikle de Türkiye ders almalı. Irak Suriye gibi değil, Irak'ı Suriye'ye benzetmesinler ve Irak'a müdahale edilemez.

 

Türkiye'nin bu saldırıdan sonra politikasını değiştirmesi gerekiyor. Irak, Türkiye ile diyalog yoluyla iyi ilişkiler kurmak istiyor.

 

Ancak söz konusu ilişki, “istedikleri zaman saldırmaları ve Irak topraklarında askeri operasyon yapıp Irak topraklarına girmeleri” şeklinde olmamalıdır.

 

PKK'nin Türkiye için sorun olduğunu biliyoruz, fakat Türkiye istediği zaman Irak topraklarına giremez.

 

Türkiye ve PKK, sorunlarını Irak'a taşıdı ve biz bu hususu kabul etmiyoruz.

 

Irak, komşularıyla olan sorunlarını askeri yollarla çözmek istemiyor.

 

9 kişinin öldüğü Zaho bombardımanı sırasında, PKK’liler orada değildi ve bombardıman Türkiye tarafından yapıldı.