Fetihtepe halkı, AKP'li Beyoğlu Belediyesi önünde seslendi: Zulmü protesto ediyoruz!

Fetihtepe Mahallesi'nde yaşayan halk, zorla evlerinden çıkarılmaya çalışılmalarına karşı AKP'li Beyoğlu Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, "Beyoğlu Belediyesi'nin yaptığı bu hukuksuzlukları, haksızlıkları 3550 nolu adadaki zulmü protesto ediyoruz" denildi.

10 Haziran 2022 16:15
Esra Üşüdür
Manşet Resimleri

Fotoğraf: Devrim Orhan Koç

 

AKP’li Beyoğlu Belediyesi, Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi'nde yaşayanları, semtin riskli bölge olduğu gerekçesiyle zorla evlerinden çıkarmaya çalışıyor. 

 

Dün mahallenin elektrik, su ve doğalgazı kesilmiş, yurttaşların tepkisi üzerine polis mahalleyi kuşatmıştı.

 

Fetihtepe mahallesi halkı, Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği'nin çağrısıyla Beyoğlu Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

 

Basın açıklamasını okuyan Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneğin Başkan yardımcısı Rüstem Karakuş, Mahalleyi yaşanmaz hale getiren uygulamalara rağmen dönüşüm için gerekli olan üçte ikilik çoğunluğu bir türlü sağlayamadılar, sağlayamayacaklar. Şimdi sağlayamayacaklarını anlayınca 6306 sayılı riskli alan yasasını uygulamak suretiyle hak sahiplerinin altyapı hizmetlerini kesmeye başladılar. Bunu yaparken kentsel dönüşüm yasasının olmazsa olmaz kuralı olan, “plan olmadan, uygulama yapılmaz” ilkesini ayaklar altına aldılar" dedi.


Mahkeme kararlarıyla defalarca iptal olmuş planlara göre işlemler yaptıklarını ifade eden Karakuş, “Şimdi mahalleyi yaşanmaz hale getirdikten elektriksiz, susuz ve doğal gazsız bıraktıktan sonra yeni plan yapmaya başladılar. Yani en başta yapılması gerekenleri en sonda yapmaya başladılar. Ne yazık ki bunu da usulüne uygun yapmadılar. Plan planlama ilkelerine göre paydaşların, hak sahiplerinin, sivil toplum örgütlerinin, şehir plancıları ve Mimarlar Odası'nın görüşleri alınarak yapılması gereken planları tepeden inme, gizli saklı yöntemlerle yaptılar. Bugün Beyoğlu Belediyesi'ndeki meclis çoğunluklarına dayanarak iptal olmuş planları küçücük değişiklikler yapmak suretiyle onaylamak istiyorlar. Bizler Beyoğlu Belediyesi'nin yaptığı bu hukuksuzlukları, haksızlıkları 3550 nolu adadaki zulmü protesto ediyoruz” dedi.