Ekonomik krizden etkilenen esnaf: "Önümüz karanlık"

Her geçen gün daha da derinleşen ekonomik krizden en çok etkilenenlerden birisi de esnaf oldu. Kadıköy'de, hem pandemi hem de ekonomik krizle birlikte artık iş yapamayan esnafa, krizden nasıl etkilendiklerini sorduk.

4 Aralık 2021 13:11
Zilan Azad/ Devrim Orhan Koç
Manşet Resimleri

Döviz kurlarının tarihi rekor kırmasıyla ve doların 13.70’lere kadar çıkmasıyla birlikte hayatın her anında her kesiminde zamların etkisi hissedildi. Ekonomik kriz salgınla birlikte daha da derinleşirken bu durumdan en çok etkilenenlerden birisi de esnaf oldu.                                                                                                                                                                                    

Kadıköy’de esnafa,  her geçen gün daha da derinleşen ekonomik krizden nasıl etkilendiklerini sorduk. Hem pandemi hem de ekonomik krizle birlikte artık iş yapamayan Kadıköy esnafı, isyan etti. Kar marjlarının düştüğünü söyleyen esnaf, kar etmek için değil zarar etmemek için mücadele ediyor.

 

Bu durumun sürdürülebilir bir durum olmadığını ifade eden Esnaf, “Aldığımız ve hizmet olarak sunmaya çalıştığımız bütün gıda maddelerine yüzde 30 ile yüzde 60 arasında zam geldi. Zamları ürünlerimize yansıtamıyoruz, insanlar bunu karşılayabilecek ekonomik güce sahip değiller” şeklinde konuştu.

 

“Yönetilemiyoruz değil, yönetiliyoruz!”

Esnaf, “Bize yansıyan tarafı sanki yönetilemiyormuşuz gibi ama kendi ideolojilerine göre gayet iyi yönetiliyoruz” dedi.

 

“Paralarını nereye koyacaklarını bilmiyorlar, hiçbir kutu yetmiyor”

Eskiden ‘orta direk’ söyleminin olduğunu hatırlatan esnaf, “Şimdi orta direk yok; bir tarafta çöpten ekmek toplayan kesim,  diğer tarafta artık parasını nereye koyacağını bilmeyen,  hiçbir kutunun yetmediği bir kesim var” dedi.