Dünyanın tüm demokratları güçlerinizi birleştirin!

İlerici Enternasyonal, Avrupa Gerçekçi İtaatsizlik Cephesi, Demokrasi Hareketi 2025 konsey üyeleri, yayınladıkları manifesto barış talep ederken, dünyanın tüm demokratlarına güçlerini birleştirme çağrısında bulundu.

13 Mayıs 2022 15:18
Manşet Resimleri


İlerici Enternasyonal (PI), Avrupa Gerçekçi İtaatsizlik Cephesi (MeRA25), Demokrasi Hareketi 2025 (DIEM25) konsey üyeleri "savaş mağdurlarına destek ve yeni bir Bağlantısızlar Hareketi" çağrısında bulunmak üzere Yunanistan'da toplandı. Jeremy Corbyn, Ece Temelkuran ve Yanis Varoufakis, düzenledikleri ortak basın toplantısında, Ukrayna Savaşı, savaş mağdurlarına ve Yeni Bağlantısızlar Hareketine destek çağrısında bulundu. 


“13 Mayıs 2022 Atina Bildirgesi” adıyla yayınladıkları bildirgede ise şu görüşler yer aldı; 
“Ukrayna'ya karşı savaş, HER SAVAŞIN MAĞDURLARINA DESTEK ve YENİ BİR ÖZGÜRLÜK HAREKETİ gerektirmektedir.


İşgalden, sürgünden, işgalden zarar gören her halkın yanında olduğumuz gibi, Ukrayna halkının da yanındayız.


Derhal ateşkes, Rus birliklerinin geri çekilmesi ve BM himayesinde AB, ABD ve Rusya tarafından garanti edilen kapsamlı bir Barış Anlaşması talep ediyoruz.


Özellikle güvenli bir ortamda barınma haklarına etnik köken, din vb. ne olursa olsun saygı gösterilmesi gereken Uluslararası Mülteci Yasasına saygı gösterilmesini öneriyoruz.
Dünyanın dizginsiz militarizme, son teknoloji kitle imha silahlarına ve Yeni Soğuk Savaş'a yatırım yapan rakip bloklara bölünmesini reddediyoruz.


Sürdürülebilir Barışın, gerilimi azaltan, özgürlükleri genişleten, yoksulluğu ele alan, sömürüyü azaltan, çevresel ve sosyal adaleti teşvik eden ve kendi egemenliği üzerindeki egemenliğini sona erdiren uluslararası bir güvenlik sistemi ile tüm askeri blokların değiştirilmesini gerektirdiğine inanıyoruz.


Bu düşünceleri göz önünde bulundurarak, Dünyanın tüm Demokratlarını YENİ BİR YAYINLAR HAREKETİ'nde güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz. DEMOKRATİK OLMAYAN, DEMOKRATİK, HÜKÜMET DEVLETLERİN bir arada yaşamasının, Sürdürülebilir Barış ve İKLİM FELAKETİNİ önleyebilecek ve gelecek nesillere gerçek yaratım için ortak bir fırsat bırakabilecek bir dünya için tek yol olduğuna inanıyoruz.
PROGRESSIVE INTERNATIONAL, DiEM 25 ve M ER25 adına Yanis Varoufakis, Jeremy Corbyn ve Ece Temelkuran