Dünyanın bütün ezilenleri birleşin!

Havacılık işçileri, Avrupa genelinde ücret ve koşullar için mücadele etmeye devam ediyor. İran'da birçok kişiyi intihara sürükleyen ekonomik kriz nedeniyle protestolar devam ederken tutuklamalar yapılıyor. Ekonomisi çöken Lübnan'da kamu sektörü grevi devam ediyor. Gazze'deki yoksulluğa karşı çevrimiçi protestolar sürüyor. Nijeryalı üniversite ve kolej eğitim çalışanlarının ücret ve kaynaklar nedeniyle iş bırakmaları devam ediyor. Güney Afrika'da Pretoria Kasabası'ndaki yüksek enerji maliyetleri protestolarında dört kişi polis tarafından vuruldu.

5 Ağustos 2022 12:24
Siyasi Haber
Manşet Resimleri

Dördüncü Enternasyonal’in web sitesi wsws.org, hazırladığı haberde dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen grev, direniş ve protestolardan bir kısmına yer veriyor. 

 

Avrupalı ​​havacılık işçileri, Avrupa genelinde ücret ve koşullar için mücadeleye devam ediyor

Avrupa genelinde havayolları ve havalimanlarındaki işçiler, salgın öncesi büyük ölçüde azaltılmış personel ile işe geri dönerken, kötüleşen çalışma koşullarına karşı mücadelelerini sürdürüyorlar. 

 

Amazon'un Tilbury, Essex, İngiltere'deki LCY2 deposundaki çoğunlukla sendikasız yüzlerce işçi, ücret artışlarındaki düşüklüğü protesto etmek için depo kantininde oturma eylemi yaptı. 

 

İspanya'da havayolu şirketi olan Ryanair'in kabin ekibi, Ocak ayına kadar her hafta dört günü kapsayan yeni bir grev kampanyasına önümüzdeki hafta başlayacak. Sendikalar, işten çıkarmalar nedeniyle Ryanair'i İspanyol iş kanununa uymamakla suçladı. 

 

Ryanair ve İspanya'nın PSOE-Podemos hükümeti, Temmuz ayının başında işçilerin ilk kez işten ayrılmalarından bu yana, birçok işçinin yasal olarak işi durdurmasını engelleyen bir “asgari hizmet” şartı da dahil olmak üzere birçok grev kırıcı önlemi hayata geçirdi. 

 

Belçika’daki Ryanair pilotları pandeminin başlangıcında havayolunun tüm ulusal operasyonlarında sendikalar tarafından kabul edilen yüzde 20'lik maaş kesintisinin geri alınmasını talep ederek Temmuz ayında grev yapmışlardı. Belçika Ryanair, gecikmeleri telafi etmek için çalışanlarını Avrupa'nın başka yerlerindeki havaalanlarında “görevlendirildiğini” bildirdi.

 

İspanyol EasyJet pilotları 12 Ağustos'tan itibaren 72 saatliğine grev yapacaklar. 

 

Hollandalı havayolu KLM'deki kargo pilotları, şirketin bazı pilotlara farklı çalışma koşulları dayatma planlarına karşı çağrıda bulunan bir sözleşmeli çalışma eylemi düzenledi. 

Portekiz'in Azor Adaları'ndaki Santa Maria havaalanındaki işçiler, Ekim ayına kadar fazla mesai karşı eylem yapıyorlar. SINTAC ve Ticari Havacılık Personel Sendikası (SQAC) üyeleri de 19 Ağustos'ta üç günlük bir ulusal greve gidecekler.

 

Xiaomi-Salcomp elektronik işçileri, Türkiye'deki fabrikayı işgal etti

Türkiye'deki Xiaomi-Salcomp elektronik şirketindeki işçiler, sendikalı olmaları nedeniyle 300 işçinin işten çıkarılmasını protesto etmek fabrikayı işgal etti

 

Şirket ve hükümete yakın Türk-İş konfederasyonu üyesi Türk Metal sendikası, işçileri işten ayrılmaya teşvik etmek için 'teşvik paketi' hazırladıklarını açıkladı. Bir grup Xiaomi-Salcomp çalışanı Türk Metal'i 'teşvik paketini' desteklediği ve greve gitmeyi reddettiği için kınayan bir bildiri yayınladı. Fabrikadaki birçok işçiye, aksi takdirde işten atılacaklarını bilerek “gönüllü” işten çıkarmayı imzalamaları için baskı yapıldığını söylediler. 

 

Türkiye’nin dört bir yanında grev ve direniş

Eskişehir'deki Atışkan Alçı işçileri yapılan toplu sözleşmede anlaşmaya varılamaması nedeniyle greve çıktı. İşçilere asgari ücretin sadece 200-300 lira üzerinde maaş verilen Atışkan Alçı işçileri ek ödemelerin de artırılmasını talep ediyor. İşverenin enflasyon altında zam önerisine nedeniyle greve giden Atışkan Alçı işçileri, 2 Ağustos’ta direnişlerini kent merkezine taşıyarak taleplerini Eskişehir halkına anlattı dayanışma beklediklerini ifade etti

 

İstanbul'un Tuzla ilçesindeki ETF Tekstil fabrikasında çalışan yaklaşık 350 işçi, fabrikanın kapanacağının açıklanmasının ardından borçlarının ödenmesi talebiyle greve gittiler. İşveren işgal edilmesini önlemek için fabrikanın önüne devasa demir çitler dikti ve fabrikadaki tüm tuvaletlerin kapılarını kilitledi. Bazı işçiler işgal etmek için fabrikaya girdikten sonra güvenlik tarafından dışarı atıldılar.

 

İzmir Menderes’te bulunan Efe Rakı fabrikasında Tek Gıda İş Sendikası’na üye olan 24 işçi sendikalı oldukları için işten atıldı. İşten atılan işçiler, kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlerden ötürü fabrika önünde eylem gerçekleştirerek atılan işçilerin işe iadesini ve sendikal haklarının tanınmasını talep etti.

 

İstanbul Bayrampaşa Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde çalışan yaklaşık bin işçi düşük ücret, sigorta ve çalışma saatlerinin düzensiz olması sebebiyle grev kararı aldılar. Direniş kararı karşısında işçilerin birliğinden ve gücünden korkan İstanbul Halciler Derneği (HALDER) Başkan Yardımcısı Muzaffer Dayan, işçileri silahla tehdit etti.

 

Belediyelerde işten atılanların eylemlerinin yanı sıra birçok iş kolunda düşük ücret ve kötü çalışma koşulları nedeniyle eylemler yapılıyor. 

 

Portekizli kayıt işçileri ve havacılık işçileri greve gidiyor

Evlilik cüzdanları ve pasaportlar gibi resmi belgelerin işlenmesinden sorumlu Portekizli kayıt işçileri, ücrette iyileştirme, daha iyi çalışma koşulları ve diğer talepleri nedeniyle Temmuz ayında Lizbon'da protesto düzenledi.  

Ulusal Kayıtlar Sendikası (SNR), grevi ücrette iyileştirme ve artan işe almanın yanı sıra kariyer ilerlemesi ve çalışma koşullarıyla ilgili diğer talepleri talep etmek için çağırdı. SNR, servisteki işçilerin yüzde 80-85'inin Pazartesi günkü greve katıldığını tahmin ediyor.

 

Portekiz'in sivil havacılık işçileri Pazartesi günü, ülkenin en büyük havaalanlarını işleten holdingi ücretleri artırmamak ve daha iyi çalışma koşulları sağlamamakla suçlayarak Ağustos ayında greve gideceklerini açıkladılar. Portekiz Sivil Havacılık İşçileri Sendikası (SINTAC) ve Ticari Havacılık Personeli Sendikası (SQAC) yaptıkları ortak açıklamada, grevin 19-21 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşeceğini bildirdiler.

 

Almanya'nın özelleştirilen üniversite hastanesinde uyarı grevi, 

 

Almanya'nın Hessen eyaletindeki Giessen ve Marburg Üniversite Hastanesi'ndeki (UKGM) tıbbi olmayan işçiler, Salı günü Birleşik Hizmetler Sendikası (Verdi) tarafından iş güvenliği konusunda garanti talep etmeye çağrılan iki günlük uyarı grevine katıldı. Verdi, hastanede aşırı bir personel sıkıntısı olduğunu ve UKGM yönetiminin COVID-19 testi pozitif çıkan işçilere işe dönmelerini ve hastalara bakmalarını söylediğini söyledi.

 

Yunanistan'da Selanik Metrosu'ndaki inşaat işçileri işten çıkarmalar nedeniyle greve gitti

Yunanistan'ın en büyük ikinci şehri olan Selanik'teki yeni metro sisteminin müteahhitlerinden inşaat devi AKTOR'da işçiler, işten çıkarmaya karşı Pazartesi ve Perşembe günleri 24 saatlik iki grev düzenledi.

 

Selanik İnşaatçılar Sendikası, işten atılan 24 işçinin tamamının yeniden işe alınmasını, sahada ek güvenlik önlemleri ve yeni toplu sözleşmede yüzde 15'lik bir ücret artışı talep etmek için durdurma çağrısında bulundu.

 

İngiltere'nin kuzeybatısındaki otobüs işçilerinin ücretli grevi üçüncü haftaya girdi

Yaklaşık 1.800 Arriva North West otobüs işçisi, maaşları için topyekün grevin üçüncü haftasında. İşçiler, İngiltere'nin kuzeybatısındaki 11 garajda dışarıdalar. 

Grev, GMB ve Unite sendika üyelerinin yüzde 72'lik bir katılım için yüzde 96 oy vermesinden sonra 20 Temmuz'da başladı. Arriva ile Unite ve GMB sendikası yetkilileri arasında Pazartesi günü yapılan görüşmeler anlaşma sağlanamadan bozuldu.

 

Londra'da otobüs şoförleri Çarşamba günü Transport for London (TfL) ofislerini işgal ederek otobüs şirketleri, TfL ve İşçi Belediye Başkanı Sadiq Khan'ın hizmetleri yok etme planlarını protesto etti. 

 

İngiltere'nin Durham kentindeki otobüs işçileri, otobüs deposunun planlı olarak kapatılması üzerine yaklaşık 170 otobüs işçisi, 12 Ağustos'ta sürekli bir greve başlayacak.

 

Unite sendika üyeleri, şirketin depoyu Eylül ayında kapatma planlarına karşı çıkıyorlar. Şirket, sürücü ve mühendisleri şirket içindeki diğer depolara aktaracağını söylerken, yönetici ve temizlik personeline herhangi bir güvence verilmedi.

 

Hitachi Rail tarafından istihdam edilen Birleşik Krallık demiryolu bakım işçileri, ücret ve koşullar nedeniyle greve gitti

Hitachi Rail tarafından istihdam edilen işçiler, Pazartesi günü ücret ve koşullar nedeniyle üç günlük bir greve başladılar. Demiryolu araçları ve altyapıyı koruyan Demiryolu, Denizcilik ve Ulaştırma (RMT) sendikası üyeleri, yüzde 7,5'lik bir maaş artışını iple reddetti. 

 

İngiltere'deki demiryolu işçileri maaş, iş ve emekli maaşları için greve başladı

Londra Metrosu ve Yerüstü ağındaki demiryolu işçileri 19 Ağustos'ta 24 saatlik bir grev yapacak.

 

Yeraltı işçileri, emekli maaşlarını ve işleri kesme planları üzerine uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığın içindeyken, Tren İşletme Şirketi Arriva tarafından istihdam edilen Yerüstü demiryolu işçileri, enflasyonun oldukça altında bir yüzde beş maaş teklifini reddetti.

 

İngiltere'de avukatlar maaş ve adli yardım kesintileri nedeniyle greve devam ediyor

Birleşik Krallık avukatları bu hafta boyunca grev programlarına devam ediyor. Şu anda iki haftada bir grev yapıyorlar. Bir sonraki eylem turu 15 Ağustos'ta başlıyor

 

UK Red Funnel şirketi için çalışan feribot personeli, maaş üzerinden durmaya devam ediyor

İngiltere, Wight Adası ile Southampton arasındaki hizmette Red Funnel tarafından istihdam edilen feribot işçileri, düşük ücret nedeniyle Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri grevde olmak üzere grev programlarına devam ediyor.

 

İngiltere, Surrey'deki işçileri reddet, maaş için üç haftalık greve başladı

İngiltere, Surrey bölgelerinde evsel atık toplamak için dış kaynak şirketi Amey tarafından istihdam edilen çöp işçileri Pazartesi günü üç haftalık bir greve başladı. Surrey'deki Camberley, Cobham, Esher, Frimley, Walton-on-Thames ve Weybridge kasabalarını kapsıyor. GMB sendikası üyeleri, daha iyi bir ücret teklifi istiyorlar.

 

İngiltere'deki sekiz Ulusal Sağlık Hizmeti tesisinde grev  

İngiltere, Lancashire'daki sekiz Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) tesisinde OCS tarafından taşıyıcı, temizlikçi ve yemek servisi personeli olarak istihdam edilen taşeron personel Pazartesi günü grevdeydi, Pazartesi günkü grev Haziran ve Temmuz'daki grevlerin ardından yedinci oldu. Perşembe ve Cuma günleri de grev devam edecek. 

 

The Harbour, Guild Lodge, Wesham rehabilitasyon birimi, Blackpool ve Royal Blackburn Hastanesi, Daisyfield Değirmen Kliniği, Mount Kliniği, Ormskirk Bölge Hastanesi ve Balladen House'daki Unison üyeleri, ücret ve koşullar üzerinde doğrudan istihdam edilen NHS personeli ile denklik talep ediyor. 

 

İngiltere'nin en büyük limanı Felixstowe'daki liman işçileri, maaş için greve gidiyor

İngiltere, Doğu Anglia'daki Felixstowe Dock ve Demiryolu Şirketi tarafından istihdam edilen liman işçileri, mevcut enflasyon oranının yarısından daha az olan yüzde beşlik bir maaş teklifini reddettikten sonra yüzde 92'lik bir çoğunlukla greve gitme kararı alındı.

 

İskoçya ve Kuzey İrlanda'daki süpermarketlere tedarik sağlayan lojistik işçileri, maaşları için grev yaptıklarını duyurdu

İskoçya, East Kilbride, Langlands Park'taki dağıtım merkezindeki yaklaşık 300 DHL lojistik çalışanı, 13 Ağustos'tan itibaren bir hafta sürecek bir grev yapacak. Dağıtım merkezi, İskoçya ve Kuzey İrlanda'daki süpermarket zinciri Sainsbury's mağazalarına tedarik sağlıyor.

 

Unite sendika üyeleri, DHL'in enflasyonun altında ücret teklifine karşı greve yüzde 96 çoğunlukla grev kararı aldı. Hükümet uzlaştırma servisi ACAS'ın aracılık ettiği görüşmelerde bir anlaşma sağlanamadı. İskoçya'daki DHL çalışanlarına yapılan teklif, onların diğer Birleşik Krallık DHL personelinden daha düşük ücret almaları anlamına gelir.

 

Güney Afrika'da Pretoria Kasabası'ndaki yüksek enerji maliyetlerini protesto eden dört kişi öldü

Johannesburg'un Thembisa ilçesinde artan fiyatlar, vergiler ve yüksek elektrik faturaları nedeniyle yapılan protestolar sırasında en az dört Güney Afrikalı öldü ve binlerce kişi yaralandı. Bir topluluk lideri Pretoria News'e protestolar sırasında daha fazla insanın öldüğünden şüphelendiğini söyledi ve polisi onları hedef almakla suçladı. 

 

Kamu hizmeti şirketi Eskom'dan gelen elektrik kesintileri ilçelerde yaygın. İlçede işsizlik yüzde 34,5'ten fazla, genç işsizliği ise yaklaşık yüzde 64. Buğday kıtlığı nedeniyle gıda fiyatları yükselirken, protestolar daha sık hale geliyor.

 

Güney Afrika Gelir Servisi işçilerinin maaş üzerindeki grevi sendika sabotajıyla karşı karşıya

Güney Afrika Gelir İdaresi (SARS) çalışanları, 21 Temmuz'da yüz yüze ziyaretler için 21 şubeyi kapatarak ücretli grevlerine devam ediyor. 25 Mayıs'ta 12.400 vergi ve gümrük vergisi tahsilat işçisi tarafından başlatılan ve ardından 12 Temmuz'da yeniden başlatılan ülke çapındaki kesinti, ülkedeki hizmetleri ciddi şekilde etkiliyor.

 

Kamu Görevlileri Derneği (PSA) sendikası, hükümetin ortalama yüzde ikilik ilk teklifini reddetti. Milli Eğitim, Sağlık ve Müttefik İşçi Sendikaları yüzde 11,5 oranında ücret artışı talep ediyor.

 

Sierra Leone'de doktorlar maaş kesintisi nedeniyle süresiz grevde

Sierra Leone'deki doktorlar 1 Ağustos'ta süresiz bir grev başlattılar. Hükümetin aylık COVID-19 risk ödeneğini sona erdirmesi ve Mayıs ayından bu yana yürürlükte olan vergi indirimini kaldırmasının ardından, Mayıs ayında eve dönüş ücretinin yüzde 20 ila 40'ını kaybetmesinden şikayet ediyorlar. 

 

Grevciler ayrıca haftalık 45 litrelik yakıt ödeneği vaadinin yerine getirilmesini talep ediyor.Hükümet, grevin gereksiz olduğunu söyleyerek herhangi bir sorunu kabul etmeyi reddetti.

 

İran yönetimi protestocuları tutukluyor 

 

İran'daki protestolar, birçoğunu intihara sürükleyen bir yaşam maliyeti krizi nedeniyle devam ederken tutuklamalar yapılıyor.

 

İran’da yoksulluk, yüksek fiyatlar ve düşük ücretlere karşı 31 Temmuz Pazar günü İran genelinde en az 16 protesto eylemi bildirildi. 

 

Ahvaz'daki emekçiler, Ahvaz Ulusal Çelik Sanayi Grubundan hemşireler ve işçilerle birlikte protesto düzenledi. Deterjan üreticisi Darugar'daki işçiler, beş aydır ertelenen sigorta ücretlerinin ödenmesini talep ederek fabrika dışında protesto etmeye devam ediyor.

 

Devlete ait İran Telekomünikasyon Şirketi'nin emekçileri Tahran, Kirmanşah, Shahrekord, Tebriz, İsfahan, Ahvaz ve başka yerlerde ödenmemeye ve yardımlarının kesilmesine karşı protestolar düzenlediler. Sosyal Güvenlik Kurumu emeklileri Reşt ve Kirmanşah'ta protesto gösterileri düzenledi.

 

Polis Tahran protestosunu dağıtarak çok sayıda kişiyi tutukladı.

 

Maaşlar sadece yüzde 10 artarken, yükselen enflasyon, hükümetin gıda ithalatı sübvansiyonlarını sona erdirdiği Mayıs ayından bu yana gıda fiyatlarının yüzde 82'den fazla artmasına neden oldu. Yemeklik yağ fiyatları bir ayda yüzde 200 arttı. Ekmek ve tahıl fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 93,8 daha yüksek. Süt ürünleri fiyatları aynı dönemde yüzde 111 arttı.

 

Ekonomi çökerken Lübnan'da kamu sektörü grevi devam ediyor

Lübnan'da kamu sektörü çalışanlarının geçen ay başlayan süresiz grevi kamu yönetiminin tüm alanlarını etkileyerek yayılmaya devam ediyor. 

 

İşçiler, şiddetli bir ekonomik kriz karşısında ücretlerin ayarlanmasını talep ediyor. Para birimi son üç yılda değerinin yaklaşık yüzde 90'ını kaybetti, yoksulluk seviyeleri yüzde 74'te ve işgücünün yaklaşık üçte biri işsiz. Birleşmiş Milletler, mevcut asgari aylık maaşın 25 ABD Dolarından az olduğunu söylüyor ve işçiler ücretlerin seyahat masraflarını zar zor karşıladığını söylüyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı'nın idari birimlerinde çalışan işçiler greve katıldı. Maliye Bakanlığı çalışanları greve gittiği için Temmuz maaşlarının etkileneceğine dair korkular vardı. Başbakan Najib Mikati ve Maliye Bakanı Youssef Khalil, grevcilerin Temmuz maaşlarını zamanında almalarını sağlamak için onları ofislerine dönmeye ikna etmeye çalıştı, ancak geçici önerileri grev komitelerini tatmin etmedi.

 

Gazze'deki yaşam maliyeti krizindeki protestoları çevrimiçi hale geliyor

İsrail ablukası ve Ukrayna'daki ihtilafın yol açtığı son fiyat artışlarıyla daha da kötüleşen ekonomik durum Gazze’de daha da kötüleşti. Yoksulluk had safhada ve işsizlik yüzde 50'ye yakın. Elektrik kesintileri, içilemez musluk suyu ve çöken sağlık hizmetleri ile altyapı çöküyor. 

 

Filistinli yazar Yusri al-Ghol, fiyat artışlarına ve ücret kesintilerini Arapça'da "Yaşamak istiyoruz" anlamına gelen "Bidna Naish"i diyerek protesto etti. Protesto, “Işığımız yok, havamız yok, yemeğimiz yok, suyumuz yok” çağrısıyla Jabalya mülteci kampında başladı.