Barış Terkoğlu: 2000-2013 yılları arasındaki tüm sınav soruları çalınmıştır

Gazeteci Barış Terkoğlu, 2014 yılında yapılan KPSS'deki soruların bir kısmını önceden yayınlayan Doğru Tercih Yayınevi'nin Yediiklim Yayınevi'yle aynı gruptan olduğunu yazdı. Terkoğlu, “ 2000-2013 yılları arasındaki tüm sınav soruları çalınmıştır” diye yazdı.

4 Ağustos 2022 13:55
Manşet Resimleri

KPSS’de yer alan bazı soruların Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavlarındaki sorularla örtüşmesinin ardından tepkiler sonucu başlatılan soruşturma sonucunda sınavın iptal edildiği duyuruldu.

 

Barış Terkoğlu Cumhuriyet’teki yazısında gündemdeki KPSS skandalına değindi. 2014’te İsmail Adıgüzel’in ‘KPSS Tarihin Pusulası’ adlı kitabındaki sorularla KPSS’deki tarih sorularının benzerliğiyle patlak veren skandalı hatırlatan Terkoğlu, KPSS Tarihin Pusulası kitabının da Yediiklim Yayınevi’yle aynı gruptan olan Doğru Tercih Yayınevi’nden çıktığını ifade etti.

 

‘2000-2013 yılları arasındaki tüm sınav soruları çalınmıştır’

Terkoğlu, yazısının devamında şunları söyledi:

 

Çok değil, beş yıl önce, Polis Akademisi bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya kritik noktalarda bulunan savcı, hâkim, bürokrat, akademisyen ve Cumhurbaşkanlığı’ndan 21 isim katıldı. Bitiminde “Yeni Nesil Terör: FETÖ’nün Analizi” adlı rapor çıktı.

 

Polis raporunda KPSS’de olanlar da analiz ediliyordu:

 

“Örgüt tarafından, 2000-2013 yılları arasında KPSS, ÖSS, ALES, Askeri Liseler, YDS sınavları gibi ÖSYM koordinatörlüğünde yapılan tüm sınav soruları çalınmıştır. Elde edilen sorular son derece stratejik olarak kullanılmıştır. Devletin istihdam politikası ve kamuoyu bu soruların nasıl kullanılacağını belirlemiştir.”

 

Tüyler ürperten bu ifadelerle kalmadı. Polis raporu, “sorulara sahip olma”nın nedenini de anlatıyor:

“2000-2016 yılları arasında kamuda istihdam edilen devlet memuru sayısı yüzde 48 oranında artmıştır ve istihdam edilen personeldeki artış¸ nüfus artışının (yüzde 16) oldukça üzerindedir.  Personel sayısındaki artış bilhassa dört alanda yapılan sınavlar neticesinde atamaya bağlı olarak gerçekleşmiştir. Eğitim, yükseköğretim, TSK ve Emniyet teşkilatı sınavları FETÖ’nün özel olarak ilgilendiği sınavları oluşturmakla birlikte devlet memurları sayısındaki artışın yüzde 80’ini oluşturmuştur.”

 

Öteki cemaatler devletin içinde fink attı!

Polis raporu, sonrasında FETÖ’nün işini devralan cemaatler için de uyarmış:

 

“Dini örgütlenmelerin bürokraside yapılanmalarının önüne geçilmelidir. FETÖ’den boşalan yerlere göz diken ve devlet içerisinde örgütlenme gayretinde olan başka gruplara kesinlikle göz yumulmamalıdır.”

Elbette böyle olmadı. FETÖ’den sonra öteki cemaatler devletin içinde fink attı!

 

“Soru çalma işi örgüt işi” fikri yargıda da kabul görmüş olacak ki “soruları önceden almak” örgüt için delil sayıldı. Sadece Kaynak Holding soruşturmasında, 4 bin 978 kişinin KPSS sorularını alarak kamuya yerleştiği tespit edildi. Bütününde ise 400 bin civarında kişinin soru hırsızlığıyla kadro bulduğu görülüyordu. Kimi sınav birincileri dahil, gözaltına alınanlardan itirafçılar çıktı. Kimi askeri personel, eşlerinin sınav hırsızı çıkmasıyla yakalandı.

 

Kısacası sınavları isteyenler aslında devleti ele geçiriyor.