Ankara'daki Somali lokantası işletmecisi için sınır dışı kararı

Somaliler tarafından işletilen ve uzun süredir emniyet güçlerinin yaptığı denetimlerinin artık bir 'baskı' niteliği taşıdığını söyleyen işletme sahipleri 'pes etme noktasındayız' demişti.

23 Temmuz 2022 17:05
Manşet Resimleri

Ankara'nın Kızılay semtindeki 'Saab' isimli lokantanın işletme ortaklarından Mohamed Abdullah için sınır dışı edilmesi yönünde karar verildi.

 

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun duyurduğuna göre, Abdullah'ın ülkesine döndüğünde "ölüm tehlikesi" bulunuyor.

 

 

‘Yarın başıma ne gelecek hiç bilmiyorum’

Abdullah geçtiğimiz ay Euronews'a verdiği bir söyleşide, “Somali Sofrası diye bir yerimiz vardı. Polis, Somali Sofrası yabancı bir isim dediği için değiştirmek zorunda kaldık. Halbuki Somali Sofrası Türkçe ve başka bir Türkçesi yok, yoksa biz mi bilmiyoruz!” diyerek tepkisini göstermişti.

Abdullah, Emniyet'in yaptığı uygulamalar nedeniyle iş yerini kapatmak zorunda kalan bir çok Somalili esnafın olduğunu, işletme sahiplerinin iflasa sürüklendiğini ve yurt dışına gitmek zorunda kaldıklarından bahsetmişti.

Komşu işletmelerin, belediye ve maliyeyle hiç bir sorun yaşamadığını söyleyen Abdullah, Ankara’da Kızılay’da rahatça gezemediğine ve gözaltına alınma korkusunu daima yaşadığına dikkat çekmiş ve “Yarın başıma ne gelecek hiç bilmiyorum” diye konuşmuştu.

 

Yeneroğlu ile emniyet görevlisi arasında tartışma yaşanmıştı

Polis baskısı nedeniyle defalarca isim değişikliği yapan işletmenin yeniden “SAAB” ismi ile açılışında ise polis ile Deva Partili Mustafa Yeneroğlu’nun arasında “ırkçılık" ve "keyfi muamele" tartışması yaşandı.

Yeneroğlu, açılış sonrası tabelanın kaldırılmasını isteyen emniyet amirine, "Kızılay’ın göbeğinde ırkçılık yapıyorsunuz, hukuksuz talimatları uygulamayacaksınız, haddinizi bileceksiniz, saygısızlık, terbiyesizlik yapmayacaksınız" demişti.

 

Emniyet amiri ise Yeneroğlu’na, "Susar mısın? Sen haddini bileceksin, parmağını sallamayacaksın bana. Senin gibi tiplerin ne olduğu belli. Ahlâksız sensin lan, adam gibi konuş" diye karşılık vermişti.

Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nden “Söz konusu milletvekili hakkında görevi başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacaktır” açıkaması yapılmış, Yeneroğlu ise “Beni korumakla mükellef olan Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hedef gösterilebileceğimi hiç tahmin etmezdim. Bundan sonra başıma bir şey gelirse bu durumdan İçişleri Bakanı sorumludur” ifadelerini kullanmıştı.