AKP’li belediyelerden kent yağması: Yıkıma direnen halk barikat kurdu

İstanbul’da AKP’li Çekmeköy Belediyesi, deprem toplanma alanı statüsündeki parkı otopark yapmak üzere harekete geçti. AKP’li Beyoğlu Belediyesi ise, Okmeydanı Fetih Mahallesi'nde yaşayan halkı, semtin riskli bölge ilan edilmesi bahanesiyle zorla evlerinden çıkarmaya çalışıyor.

8 Haziran 2022 12:35
Manşet Resimleri

AKP’nin kent yağması İstanbul’da ilçe belediyelerinde sürüyor. AKP’li Çekmeköy Belediyesi, şehir planında deprem toplanma alanı olarak belirtilen Mehmet Akif Mahallesi'ndeki parkı, otopark yapmak üzere yıkıma başlarken, mahalle halkı da yıkımı engellemek için direnişe geçti.

 

Sabahın erken saatlerinde polis ve zabıta eşliğinde gelen yıkım ekipleri parka girdi. Proje tabelası dahi asmadan yıkım işlemlerine başladı.

İş makinelerinin çalışmasının ardından bölge halkı da parka toplandı. Polis tepki gösteren halkı alandan uzaklaştırmaya çalıştı ancak Çekmeköylüler parklarına sahip çıkmak için parktan uzaklaşmamakta diretince yıkım ekibinin de çalışmaları durduruldu.

 

Okmeydanı'nda halk barikat kurdu

AKP’li Beyoğlu Belediyesi ise, Okmeydanı Fetihtepe Mahallesi'nde yaşayanları, semtin riskli bölge olduğu gerekçesiyle zorla evlerinden çıkarmaya çalışıyor. Mahallenin elektrik, su ve doğalgazı kesildi. Yurttaşların tepkisi üzerine polis mahalleyi kuşattı.

 

Fotoğraf: Fatoş Erdoğan

Beyoğlu Belediyesi’nden yapılan açıklamada, şehir yenileme projesi kapsamında Fetihtepe Mahallesi 3550. Ada'da beklenen sürecin başladığı, tebliğ edilen hukuki sürede evlerini tahliye etmeyen hak sahiplerinin binalarında elektrik, su ve doğal gaz erişimine son verildiği ifadeleri kullanıldı.