Ağaç A.Ş. işçilerine verilen sözler tutulmuyor!

Saraçhane Direnişi'nin ardından kimi talepleri kabul edilen Ağaç A.Ş. işçileri bugün gelinen noktada kabul edilen taleplerin yerine getirilmediğini ve bu sürecin böyle gitmeyeceğini açıkladı.

4 Ağustos 2022 12:20
Esra Üşüdür
Manşet Resimleri

Türk-İş ve Hak-İş’e bağlı iki sendika arasındaki yetki anlaşmazlığının mahkemelik olması nedeniyle toplu sözleşme imzalanamadığı için sefalet ücretine mahkum olan İBB iştiraki Ağaç A. Ş. İşçileri, Haziran ayında iki gün boyunca Saraçhane Parkı İBB Meclisi önünde eylem gerçekleştirmiş iki günün sonunda işçilerin kimi talepleri İBB yetkilileri tarafından kabul edilmişti. Ağaç A.Ş. işçileri bugün gelinen noktada kabul edilen taleplerin yerine getirilmediğini ve bu sürecin böyle gitmeyeceğini açıkladı. 

 

Kabul edilen talepleri şöyleydi: 

“İşten çıkarılmış olan sendika görevlileri ile engelli işçilerin işe geri alınması,  BTOSEN üyelerine hakaret eden, baskı uygulayan, tehdit eden, sürülmesini ve işten çıkarılmasını sağlayan, ayrıca hakkında yolsuzluk iddiası da bulunan amirlere  soruşturma açılması, muvazaalı olarak alt işverenlere verilmiş olan yasadışı uygulamaların kaldırılması, eksik yapılan ücret ödemelerinin düzenlenmesi, sendikal ayrımcılığa son verilmesi.” 

 

‘Açlık sınırının altında bir ücret ile yaşamamız isteniyor’

BTOSEN'in son gelinen aşamaya ilişkin yapmış olduğu açıklamada “Verilen sözler tutulmamış; ücretlere 250 TL. kadar zam yapılırken başta kabul edilmiş olan kıyafet yardımı ile fazla mesai ücretinden vaz geçilmiş, ikramiye ve diğer sosyal haklar ise artık konu edilmez olmuştur. Anladığımız, bu pahalılık ve yoksulluk ortamında en az bir yıl daha açlık sınırının altında bir ücret ile yaşamamız isteniyor” ifadeleri kullanıldı. 

 

Talepler tekrar hatırlatıldı

  1. 1-Açlık sınırının üzerinde bir gelir için makul ücret artışı,
  2. 2-Birlikte yan yana çalıştığımız diğer Ağaç A.Ş. işçilerinde olduğu gibi bizler için de benzer hakların sağlanması:
  3. -İkramiye hakkı
  4. -Fazla çalışma zammı
  5. -Kıyafet yardımı
  6. -Eğitim yardımı…
  7. 3-İşe alımlar, soruşturmalar ve muvazaalı çalışma konusunda tutulmayan sözlerin gereğinin yapılması,
  8. 4-Promosyon ödemesi konusunda adım atılması,